مددکاری

کارِ گروه مددکاری پیام امید از فرآیند شناسایی و جذب خانواده‌های پیام امید آغاز می‌شود و مادامی‌که خانواده‌ای تحت پوشش موسسه قرار دارد، زیر نظر این گروه امور مربوط به هزینه‌های مددکاری آنان شامل هزینه‌های پزشکی، کمک هزینه‌های گذران زندگی، تامین یا کمک هزینه‌ی مسکن، جهیزیه و ملزومات مورد نیاز زندگی خانواده‌ها پی‎گیری می‌شود تا زمانی‌که خانواده‌‌ها به استقلال دست یافته و از کمک‌های موسسه بی‌نیاز می‎شوند.

تمرکز خدمات دریافتی در یک گروه با این هدف انجام می‌شود تا به‎شکل یکپارچه خدمات مناسب‎تر و کیفی‎تری در اختیار خانواده‌ها قرار گیرد و برنامه‎ریزی سودمندتری برای توانمندسازی خانواده‎ها شکل گیرد.



موسسه خیریه پیام امید



نیازهای معیشتی


پخش آذوقه :

در جهت رفع کمبود مواد غذایی وخوراکی خانواده ها موسسه پیام امید برنامه ای را طراحی کرده است که طبق آن آذوقه ها به صورت فصلی در هر 3 ما ه یکبار به دست خانواده ها میرسند این پکیج به نسبت نیاز و تعداد نفرات خانواده ها می باشد . که شامل کلیه مواد غذایی و بهداشتی عبارتند از : گوشت مرغ ، گوسفند ، گوساله ، برنج ، روغن ، قند ، شکر ، انواع حبوبات ، چای ، تن ماهی ، عسل ، ماکارانی ، سویا ،رب گوجه ؛ خرما ، پنیر ، انواع مواد شوینده دستمال کاغذی برای یک برنامه غذایی کامل و مناسب تهیه و پخش می نماید


جهیزیه عروس :

نظر به این امر که تعدادی از فرزندان تحت پوشش موسسه را دختران تشکیل میدهند، مساله تهیه جهیزیه از مشکلات عمده ای است که این خانواده ها با آن مواجه هستند از این رو موسسه به کمک خیرین حامی سعی در تهیه اقلام ضروری جهیزیه مانند فرش ، یخچال ، اجاق گاز ، سرویس چینی ، سرویس تفلون ، کمد ، رخت خواب و ... مینماید تا این فرزندان بتوانند زندگی مشترک خود را با سربلندی و طیب خاطر شروع کنند و بتوانند کمک حال خانواده خود نیز باشند.


پوشاک شب عید :

تهیه و اهدای پوشاک از دیگر برنامه های این گروه می باشد که بر اساس میزان نیاز خانواده این هدیه در هفته آخر اسفند تحویل خانواده ها می گردد این گروه سعی دارد که کلیه پوشاک مورد نیاز خانواده ها از قبیل مانتو شلوار لباس کیف و کفش و .. را تهیه نماید . هدف گروه از اجرای این برنامه ایجاد حس خوب و شاد در میان خانواده و همچنین کاهش هر چند ناچیز فشار و مشکلات مالی سرپرستان خانواده ها می باشد


رفاه و سرگرمی :

موسسه با مشاوره با متخصصین روانشناسی همیار در جهت ایجاد محیطی متنوع و متفاوت برای این خانواده ها ، اقدام به برگزاری سفرها و تورهای سیاحتی و زیارتی برای این افراد مینماید و کلیه هزینه ها را موسسه به کمک خیرین و یاری رسانان تقبل مینماید تا بتواند هرچند ناچیز ولی سهمی در کاهش مشکلات روحی این افراد داشته باشد. در همین راستا موسسه همه ساله اقدام به برگزاری سفر زیارتی و سیاحتی مشهد مقدس جهت تعدادی از خانواده های خود نمود که به یاری و کمک خداوند و خیرین حامی موسسه، نتایج بسیار مثبت و قابل توجهی در زمینه حل برخی از مشکلات افراد تحت پوشش بدست آورد و همچنین گام بلندی برای ایجاد ارتباط قویتر مبتنی بر اعتماد مابین موسسه و خانواده ها برداشته شد.
همچنبن در طول سال برگزاری جشنها و تور های یک روزه از بر نامه های اصلی آنان می باشد
برنامه های دیگری نیز جهت رشد معلومات عمومی و ارتقا فرهنگی افراد تحت پوشش نیز ترتیب داده شده است از جمله بازدید از مکانهای تاریخی و فرهنگی که ضمن فراهم کردن محیطی شاد و آموزشی برای فرزندان در یک روز پایانی هفته در حاشیه آن سمیناری آموزشی تربیتی برای والدین آنها نیز برگزار می گردد.



مسکن


اصولا در این بخش سعی می شود از خانواده ها و مددجویانی که در تأمین مسکن دچار مشکلاتی شده اند حمایت شود و امکانات رفاهی لازم برای استفاده از یک مسکن مناسب در اختیار ایشان قرار داده شود. در این رابطه با توجه به مواردی که گزارش شده اقدامات مختلفی از پرداخت اجاره بها، وام یا کمک هزینه ودیعه منزل تا کمک به ترمیم سقف و دیوارها و حتی ساخت خانه با کمک خیرین صورت گرفته است. گروه مسکن موسسه خیریه‏ی پیام امید امور مربوط به جابجایی، اسباب کشی، رهن، اجاره و تعمیر منازل خانواده‏های تحت پوشش را پیگیری می‏کند. تجهیز منازل خانواده‏ها از دیگر اقدامات این گروه است. در همین راستا اقلامی همچون بخاری، یخچال، فرش، ظروف مصرفی، پرده، ترانس برق و ... به برخی از خانواده‏های تحت پوشش اهدا شده است. برای مثال برای نیمی از خانواده تحت پوشش پرداخت ودیعه مسکن صورت گرفته است.



سلامت


پرورداگارا، به ما آنچه از دانش و توانایی که برای خدمت به انسان ها و کمک به آبادانی میهن عزیزمان نیاز داریم عطا فرما. ما اعضای گروه سلامت موسسه خیریه پیام امید پیمان می بندیم با ایجاد همدلی به آرزوهای سبزمان تحقق بخشیم و تمام توانایی خود را برای پایبندی به قوانین اجرایی گروه سلامت و خدمت به اعضای تحت پوشش بکار گیریم و در تمامی احوال پشتیبان و یاور یکدیگر باشیم. گروه سلامت زیرمجموعه گروه خانواده های موسسه خیریه پیام امید می باشد و از 5 زیرگروه تشکیل شده است.

1. پروسه سلامت شامل فعالیت های پزشکی، دنداپزشکی و روانپزشکی

2. اطلاعات شامل مستند سازی، بیماران و منابع اطلاعاتی آنها

3. منابع شامل منابع اطلاعاتی پزشکان، دندانپزشکان،روانپزشکان، همیاران و مراکز درمانی

4. پیش گیری شامل آموزش و تجهیزات درمانی

5. بیمه درمانی


شرح انجام وظایف :

اطلاعات توسط گروه اخذ و پس از شناسایی بیمار مسوولین تیم های پروسه سلامت هماهنگی لازم را با اعضای گروه برای همراهی بیمار تا مرکز درمانی انجام خواهد داد. پس از مراجعه اقدامات اولیه جهت تشخیص از قبیل آزمایش، عکس برداری و ... در مورد بیمار صورت می پذیرد. مراحل تهییه دارو و دیگر تجهیزات، توسط همراه بیمار انجام صورت می پذیرد. مسوولین موظف به پیگیری کامل درمان تا سلامت آن فرد خواهند بود.

فعالیت هایی از قبیل عمل جراحی، خرید دارو، بستری در بیمارستان، خرید تجهیزت پزشکی، ویزیتهای پیشگیرانه پزشکی و دندانپزشکی، مشاوره روان پزشکی، آزمایش، عکس، ام آر آی و ... تا به حال در کارنامه گروه سلامت موسسه خیریه پیام امید نیز به ثبت رسیده است.